Курс навчання на тему «Медіаграмотність: як не піддаватися маніпуляціям?» пройшов т.в.о. заступника декана з навчально-методичної роботи факультету № 1 ХНУВС Олексій Салманов. Програму розроблено Національним проєктом із медіаграмотності «Фільтр» Міністерства культури та інформаційної політики України за підтримки Посольства США в Україні.

У сучасному світі вміння розрізняти достовірну інформацію від фейкової в Інтернеті є критично важливим, оскільки суспільство знаходиться під впливом великої кількості різноманітної інформації. Вміння розпізнавати правдиві дані має особливе значення в умовах конфліктів і війни, коли це може бути життєво важливим для захисту не лише власного життя, а й близьких.

Навчальний курс складався з п’яти модулів, під час яких учасники дізналися: яким є рівень медіаграмотності в Україні та світі; складові медіаграмотності, способи її перевірки та розвитку; як розвинути стійкість до переконання (теорія інокуляції); поняття та значення «фактчекінгу» в умовах інформаційної війни; які основні фактчекінгові ініціативи в час війни в Україні та світі; основні критерії для виявлення фейків та маніпуляцій; як перевірити достовірність фото та відео в соцмережах, Телеграм-каналах тощо. Також слухачі курсу навчилися виявляти бота та «троля» в соцмережах; цілі та складові інформаційно-психологічних операцій (ІПСО) під час війни. Їм розповіли про традиційні інструменти пропаганди, ознайомили з українським та закордонним досвідом протидії ІПСО та російській пропаганді під час війни; як перевірити волонтерські організації на відсутність шахрайських дій; як не потрапити в «інформаційні пастки упереджень» та «інформаційні бульбашки»; що таке «політика спільноти» і як уникнути блокування контенту; як взаємодіяти з тими, хто повторює пропагандистські наративи.

За результатами проходження модулів та успішного складання підсумкових тестів Олексій Салманов отримав сертифікат міжнародного зразка.

ВЗГ ХНУВС