Відбулося чергове засідання наукового гуртка «Актуальні проблеми теорії та історії держави та права», організованого кафедрою теорії та історії держави та права. Захід проводився у змішаному форматі – очно на локації університету в місті Кам’янець-Подільський та дистанційно з використанням онлайн-платформи.
Тематика засідання була присвячена аналізу діяльності Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) як одного з ключових міжнародних інституцій, покликаних забезпечувати ефективний захист прав і свобод людини. Зі вступним словом до учасників звернувся завідувач кафедри Ігор ЛОГВИНЕНКО, який привітав учасників із науковими досягненнями й повідомив приємну новину: за результатами рецензування наукових робіт здобувачів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти закладів, що належать до сфери управління Міністерства внутрішніх справ України, у номінації «Теорія та історія держави і права, історія політичних і правових учень, філософія права» наукова робота курсантки 3 курсу ННІ №1 Дар’ї ГРЕЛІ вийшла до фінального етапу конкурсу. Підсумкова конференція, за результатами якої буде визначено остаточне місце, відбудеться у травні. Науковим керівником роботи виступила професорка кафедри Юлія ЗАГУМЕННА.
Під час засідання здобувачі вищої освіти представили наукові доповіді, в яких висвітлювали різні аспекти діяльності ЄСПЛ. Дар’я САЛЬНІЧЕНКО ознайомила з історією створення та становлення Суду, його структурою та юрисдикцією. Артем ЛИСЮК проаналізував вплив прецедентної практики ЄСПЛ на формування і розвиток національного законодавства України. Юліана МАНТУЛЯК у своїй доповіді розкрила значення ЄСПЛ у питаннях захисту прав людини під час збройної агресії російської федерації проти України.
Окрему зацікавленість викликали виступи, присвячені розгляду конкретних справ, у яких ЄСПЛ ухвалював рішення щодо порушення прав українських громадян. Ілля ПАВЛОВ проаналізував справу «Чернега та інші проти України», що стосувалася незаконного будівництва автотранспортного шляху через парк у місті Харкові. Вікторія КУЗЕМА презентувала результати дослідження справи «Пінчук проти України», де порушувалося питання незаконного збору конфіденційної медичної інформації працівника правоохоронних органів його безпосереднім керівництвом.
Участь у засіданні взяли й викладачі кафедри, які не лише активно ставили запитання здобувачам освіти, але й доповнювали їхні виступи своїми фаховими коментарями. Зокрема, у роботі гуртка взяли участь керівниця гуртка Юлія БЕЗУСА, Віктор ЛАЗАРЄВ, Юлія ЗАГУМЕННА, Станіслав ІВАНОВ, Сергій КОЛЄСНІКОВ, Ірина ЗАВАДСЬКА.
Засідання стало ще одним кроком у формуванні наукового світогляду молодих правників, сприяло поглибленню знань про міжнародні механізми захисту прав людини та підкреслило актуальність впровадження європейських стандартів у сфері правосуддя в умовах воєнного стану в Україні.
ВК ХНУВС