25 травня 2011 року перестало битися серце шанованої людини на території України та далеко за її межами. На 61-му році пішов із життя талановитий науковець, вчений, вчитель та педагог, відомий фахівець у галузі земельного та аграрного права, перший проректор ХНУВС, головний вчений секретар Національної академії правових наук України, доктор юридичних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України, академік НАПрН України, полковник міліції Олексій Олексійович Погрібний.

Вся юридична спільнота, родичі, друзі, знайомі, учні, послідовники його починань і звершень, а також всі, кому пощастило спілкуватися з Олексієм Олексійовичем, у глибокій скорботі за ним.

Він пішов із життя в розквіті своїх сил, коли вже був великий досвід і змога творити. Сумлінне ставлення до своїх обов’язків здобули О. О. Погрібному авторитет та повагу широкої юридичної громадськості. Всі, кому пощастило спілкуватися з ним, наголошують на тому, що він вирізнявся не лише високою ерудованістю в поєднанні з мудрістю, вимогливістю, принциповістю і авторитетністю, а й високими людськими якостями, передусім інтелігентністю, незвичайною тактовністю, душевною широтою, щирістю, чуйністю, доброзичливістю, порядністю. Водночас, маючи велике визнання, він при цьому завжди залишався скромною людиною та займався проблемами тих, хто потребував його поради і допомоги.

З нагоди п’ятої річниці відколи відійшов від нас Олексій Олексійович Погрібний у Храмі Харківського національного університету внутрішніх справ відбулася панахида яку звершив Настоятель Миколаївського храму м. Харкова, голова єпархіального відділу по зв'язках з військовими установами і формуваннями, протоієрей Володимир Катречко.

Віддати шану світлій пам'яті О. О. Погрібного прийшли керівництво університету, представники кафедр, відділів інших структурних підрозділів, курсанти університету, а також ті, хто в силу об’єктивних причин не змогли бути присутніми на заході, передали слова співчуття.

Олексій Олексійович на довгий час залишиться прикладом та взірцем для наслідування для багатьох поколінь юристів.

Біографія

Народився Олексій Олексійович 17 серпня 1950 р. у с. Краснопіль Фрунзівського району Одеської області. У 1972 р. закінчив історичний факультет Львівського державного університету ім. І. Я. Франка, у 1978 р.– юридичний факультет Одеського державного університету ім. І.І. Мечникова. З 1976 р. працював в Одеському державному університеті ім. І. І. Мечникова на посадах заступника начальника навчального відділу, асистента, старшого викладача, доцента кафедри трудового, сільськогосподарського та природоохоронного права. У 1989–1992 рр. навчався у докторантурі Всесоюзного юридичного інституту (м. Москва). З 1992 р. по 1997 р.– доцент, професор, завідувач кафедри трудового, сільськогосподарського та природоохоронного права, декан факультету правосуддя і правової роботи у народному господарстві Одеського державного університету ім. І. І. Мечникова. З 1998 р. по 2003 р. Олексій Олексійович очолював кафедру аграрного, земельного та екологічного права Одеської національної юридичної академії. У лютому 2003 р. він був прийнятий на службу до органів внутрішніх справ України на посаду проректора з наукової роботи – начальника науково-дослідного та редакційно-видавничого відділу Одеського юридичного інституту Харківського національного університету внутрішніх справ, і йому присвоєно спеціальне звання полковника міліції. З вересня 2003 р. по жовтень 2005 р. він займає посаду першого проректора цього Інституту. З 2005 р. по 2007 р. О. О. Погрібний – перший проректор з навчальної та методичної роботи Харківського національного університету внутрішніх справ. З червня 2007 р.– головний вчений секретар Національної академії правових наук України. У 1985 р. О. О. Погрібний захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук з теми «Правове регулювання оплати праці керівних працівників та спеціалістів колгоспів (на матеріалах колгоспів УРСР)», у 1992 р.– дисертацію на здобуття наукового ступеня доктора юридичних наук з теми «Правове регулювання діяльності селянських (фермерських) господарств в умовах ринку». У 1996 році йому присуджене вчене звання професора. У 1993 р. О. О. Погрібний обраний членом-кореспондентом, а у 2004 р.– дійсним членом (академіком) Національної академії правових наук України. Безцінним є внесок О. О. Погрібного у вітчизняну науку. За час своєї плідної наукової діяльності Олексій Олексійович підготував понад 20 кандидатів наук. Коло його наукових інтересів охоплювало аграрне, земельне, екологічне, природоресурсне, адміністративне і цивільне право. Він є автором 190 наукових та навчально-методичних праць, зокрема більш як 35 монографій, навчальних посібників та підручників. О.О.Погрібний брав активну участь у законотворчій діяльності, зокрема, у розробці проектів законів України, насамперед «Про селянське (фермерське) господарство», Земельного кодексу України та багатьох інших. Був членом експертної ради ВАК України з юридичних наук, членом декількох спеціалізованих вчених рад. Активно підтримував ідею заснування та був членом наукової ради журналу «Публічне право». Заслуги Олексія Олексійовича знайшли свою високу оцінку з боку держави та уряду. У 2003 р. йому присвоєно почесне звання «Заслужений діяч науки і техніки України». У 2005 р. він нагороджений Почесною грамотою Верховної Ради України, у 2010 р.– орденом «За заслуги» III ст. Двічі Олексій Олексійович ставав лауреатом Премії імені Ярослава Мудрого. Пошана і любов. Назавжди світлий образ Олексія Олексійовича Погрібного залишиться в наших серцях.

І. В. Кріцак,

кандидат юридичних наук,

ст. викладач кафедри теорії та історії держави і права