Про навчально-науковий інститут № 4
Навчально-науковий інститут № 4 (підготовки фахівців з інформаційно-аналітичного забезпечення та кібербезпеки Національної поліції України) Харківського національного університету внутрішніх справ має багаторічний досвід підготовки правоохоронців, які володіють спеціальними знаннями та навичками у сфері високих інформаційних технологій.
Історія навчально-наукового інституту № 4
16 січня 1993 року наказом МВС України № 15 у складі тодішнього Харківського інституту внутрішніх справ створено інформатико-правовий факультет. На факультеті навчались курсанти для здобуття вищої освіти за спеціальностями «Адміністративний менеджмент», «Інформаційні системи в менеджменті», «Правознавство».
У 1998 році вперше набрали курсантів на спеціальність «Захист інформації з обмеженим доступом та автоматизація її обробки». В наступні роки ця спеціальність мала назви «Системи технічного захисту інформації» та «Кібербезпека». Наразі ця спеціальність має назву «Кібербезпека та захист інформації».
20 листопада 2012 року було підписано наказ МВС України № 1062, яким в університеті на базі існуючого профільного підрозділу створено факультет з підготовки фахівців для підрозділів боротьби з кіберзлочинністю та торгівлею людьми.
У 2015 році факультет почав підготовку фахівців нової служби Національної поліції України – кіберполіції.
У березні 2022 році через повномасштабне вторгнення росії на територію України факультет № 4 був релокований із Харкова, де особовий склад перебував під постійними потужними обстрілами ворога, до іншого більш безпечнішого регіону України.
У 2024 році на підставі наказу МВС України від 26 червня 2024 року № 445 факультет № 4 (кіберполіції) реорганізовано у навчально-науковий інститут № 4 (підготовки фахівців з інформаційно-аналітичного забезпечення та кібербезпеки Національної поліції України) Харківського національного університету внутрішніх справ. Також у 2024 році було започатковано набір курсантів за спеціальністю 126 «Інформаційні системи та технології».
Спеціальності, за якими здійснюється підготовка у навчально-науковому інституті № 4
На теперішній час у ННІ 4 здійснюється підготовка фахівців для підрозділів Національної поліції України, що займаються протидією кіберзлочинності, злочинам у сфері торгівлі людьми та моральності, у міжнародній сфері та боротьби з транснаціональною злочинністю, а також для підрозділів, що забезпечують інформаційно-аналітичну підтримку діяльності поліцейських, роботу мереж і засобів телекомунікацій.
Наразі ННІ 4 готує фахівців для підрозділів Національної поліції на першому (бакалаврському) рівні для здобуття вищої освіти за денною формою навчання за спеціальностями:
У ННІ 4 започаткована практика шефства територіальних підрозділів поліції над перспективними курсантами, щоб у подальшому запросити їх на роботу, у тому числі до обласних та центральних органів та служб (Департаментів, управлінь та відділів ГУНП).
Ким може працювати випускник навчально-наукового інституту № 4
Після закінчення навчання випускники ННІ 4 отримують ступінь вищої освіти «бакалавр», їм присвоюється спеціальне звання «лейтенант поліції» та вони можуть обіймати в підрозділах Національної поліції України такі посади:
оперуповноважених та спеціальних агентів підрозділів Департаменту кіберполіції (https://cyberpolice.gov.ua/);
інспекторів, інженерів та програмістів підрозділів Департаменту інформаційно-аналітичної підтримки (https://www.npu.gov.ua/pro-policiyu/struktura-nacionalnoyi-policiyi/departament-informacijno-analitichnoyi-pidtrimki);
інспекторів підрозділів Департаменту кримінального аналізу (https://www.npu.gov.ua/pro-policiyu/struktura-nacionalnoyi-policiyi/departament-kriminalnogo-analizu);
оперуповноважених підрозділів Департаменту боротьби з наркозлочинністю (https://www.npu.gov.ua/pro-policiyu/struktura-nacionalnoyi-policiyi/departament-borotby-z-narkozlochynnistiu);
оперуповноважених підрозділів Департаменту стратегічних розслідувань (Департамент стратегічних розслідувань Національної поліції України);
оперуповноважених підрозділів Департаменту оперативно-технічних заходів (https://www.npu.gov.ua/pro-policiyu/struktura-nacionalnoyi-policiyi/departament-operativno-tehnichnih-zahodiv);
оперуповноважених підрозділів Департаменту міграційної поліції (https://www.npu.gov.ua/pro-policiyu/struktura-nacionalnoyi-policiyi/departament-migracijnoyi-policiyi-u-skladi-kriminalnoyi-policiyi);
оперуповноважених підрозділів карного розшуку ГУНП в областях (https://www.npu.gov.ua/pro-policiyu/struktura-nacionalnoyi-policiyi/departament-karnogo-rozshuku-u-skladi-kriminalnoyi-policiyi);
слідчих (які спеціалізуються на розслідуванні кіберзлочинів) підрозділів ГУНП в областях;
інспекторів підрозділів режиму та технічного захисту інформації (https://www.npu.gov.ua/pro-policiyu/struktura-nacionalnoyi-policiyi/upravlinnya-rezhimu-ta-tehnichnogo-zahistu-informaciyi), зв’язку та телекомунікацій, організаційно-аналітичного забезпечення та оперативного реагування (https://www.npu.gov.ua/pro-policiyu/struktura-nacionalnoyi-policiyi/departament-organizacijno-analitichnogo-zabezpechennya) тощо.
Отримані випускниками знання та навички забезпечують:
Головними напрямами практичної діяльності випускника навчально-наукового інституту № 4 є:
Структура навчально-наукового інституту № 4
Науково-педагогічні працівники кафедр ННІ 4 викладають навчальні дисципліни для курсантів, які навчаються на всіх навчально-наукових інститутах університету.
Навчально-науковому інституту № 4 підпорядковані наступні кафедри:
а також:
Також до навчально-наукового інституту № 4 входять наступні підрозділи:
Напрями діяльності навчально-наукового інституту № 4
У ННІ 4 проводиться науково-дослідна робота із загальнотеоретичних та прикладних проблем в галузях кібербезпеки, інформаційної безпеки, захисту інформації та інтелектуальної власності, здійснюється створення відповідних технологій та методик.
Представники ННІ 4 беруть участь у двох проєктах програм ЄС «Горизонт» (Horizon):
У межах підписаних договорів про співпрацю зі стейкхолдерами (Департаментом кіберполіції Національної поліції України, Департаментом інформаційно-аналітичної підтримки Національної поліції України, Департаментом боротьби з наркозлочинністю Національної поліції України, Департаментом кримінального аналізу Національної поліції України) ННІ 4 систематично здійснює виконання практичних кейсів від координаторів, що закріплює на практиці отримані під час навчання здобувачами вищої освіти знання, підвищує їх навички поліцейської діяльності в кіберсфері.
У межах підписаного меморандуму про співпрацю між університетом та громадською спілкою «Глобальний центр взаємодії в кіберпросторі» ( https://gc3.com.ua/ ) ННІ 4 співпрацює із громадською спілкою у таких напрямах:
З метою виявлення обдарованих вступників, надання їм допомоги у виборі майбутньої професії, залучення їх до навчання в закладах вищої освіти зі специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, спільно з партнерами університету ННІ 4 проводить серед випускників закладів загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та фахової передвищої освіти України:
Матеріально-технічна база навчально-наукового інституту № 4
У ННІ 4 в освітній процес активно впроваджується практична орієнтація в підготовці курсантів. З цією метою при ННІ 4 діють:
1) навчально-тренувальний центр пошукової та аналітичної роботи у кіберсфері (на громадських засадах) (https://www.facebook.com/cybercopua/), учасниками та консультантами якого є курсанти та працівники університету. Метою діяльності Центру є забезпечення якісної підготовки фахівців вищої кваліфікації, формування у них первинних систематизованих навичок протидії загрозам у сфері інформаційної та кібернетичної безпеки, а також вмінь застосовувати інформаційні технології у протидії кримінальним правопорушенням;
2) навчально-тренувальні полігони:
- з протидії злочинам у сфері торгівлі людьми, які вчиняються із використанням інформаційних технологій;
- з протидії кібератакам;
- з інформаційної безпеки.
Навчально-тренувальні полігони ННІ 4 оснащені сучасною комп’ютерною технікою, зокрема тією, що була передана університету Координатором проектів ОБСЄ в Україні (https://www.osce.org/uk/project-coordinator-in-ukraine) (нині Програма підтримки ОБСЄ для України https://www.osce.org/uk/support-programme-for-ukraine) в 2016, 2019 та 2022 роках та USAID у межах проєкту «Кібербезпека критично важливої інфраструктури в Україні» (https://www.usaid.gov/uk/ukraine/fact-sheets/aug-05-2022-cybersecurity).
Контактна інформація:
Адреса: 61080, Україна, м. Харків, пр. Льва Ландау, 27.
Контактні телефони з питань вступу: +38-096-964-80-65, +38-067-717-07-02 (доступні Viber та Telegram; телефонувати з 9:00 до 18:00 з понеділка по суботу).
Email: [email protected]
Facebook-сторінка: https://www.facebook.com/cybercop.hnuvs/